Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mikroekonomija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



S A D R Ž A J

PORIJEKLO KAPITALISTIČKE EKONOMIJE

MODERNA KAPITALISTIČKA EKONOMJA

CJENOVNA ELASTIČNOST

PROCJENJENA POTRAŽNJA I CJENOVNA ELASTIČNOST

5. 1. STRUČNE PROCJENE

5. 2. KUPČEVA ISTRAŽIVANJA

5. 3. CJENOVNO EKSPERIMENTISANJE

5. 4. ANALIZA HISTORIJSKIH PODATAKA

6. POTRAŽNJA ZA KONKURENTSKIM PROIZVODIMA

EKONOMIJA I POTRAŽNJA

1. PORIJEKLO KAPITALISTIČKE EKONOMIJE

Smit je razlikovao “prirodnu“ cijenu proizvoda od njegove tržišne cijene. U bilo kom trenutku tržišna cijena može biti iznad ili ispod prirodne cijene. Prirodna cijena proizvoda je troškovno bazirana i predstavlja najnižu cijenu po kojoj se proizvod može kontinuirano prodavati tokom dužeg vremenskog perioda. Iako tržišna cijena može ponekad pasti ispod prirodne cijene, ona se u dužem vremenskom periodu takva neće zadržati. Kada je tržišna cijena ispod prirodne to nužno znači da radna snaga, zemlja ili kapital primaju manje novca nego što bi zarađivali kada bi svoje resurse angažovili u drugim zaposlenjima. Stoga, ako tržišna cijena padne ispod prirodne cijene, ponuda prizvoda pada jer se ponuđači povlače s tržišta.

2. MODERNA KAPITALISTIČKA EKONOMIJA

Dva stoljeća nakon prvog izdanja “Bogatstva naroda“ kapitalistička ekonomija se kontinuirano razvijala i usavršavala svoju terminologiju, nalazeći efikasnije načine predstavljanja Smitovog koncepta. Iako je Smit opisao ekonomiju cijene u situacijama direktne konkurencije, danas većina korporativnih strategija svoje napore usmjerava ka održavanju kompanija da ne padnu ispod jače konkurencije.

Osnovna pretpostavka moderne ekonomije je da kupci i prodavci djeluju u skladu s vlastitim interesima. Ovo znači da su kako kupci tako i prodavci dobro informisani o osobinama proizvoda, koristima koje određeni proizvod pruža i alternativama za kupovinu konkretnog proizvoda. Danas kupci raspolažu sa mnogo više dostupnih informacija o proizvodu kojeg kupuju u odnosu na prije. Kupci ponekad smatraju da postoiji i preveliki izbor proizvoda, previše informacija, i mnoštvo tih informacija pod kojima su zatrpani ponekad su teške za razumjeti.

Grafikon 1.

Napomena: Što je veća tržišna cijena proizvoda, to će veći broj ponuđača težiti da bude u toj djelatnasti.

Količina proizvoda koju je kupac spreman kupiti naziva se se potražnja. Kupci imaju ograničene resurse i oni kontinuirano donose odluke kako da na najbolji način utroše svoja ograničena sredstva. Kako cijena proizvoda raste, neki kupci mogu da odlože kupnju, naredna nabavka će težiti tražnji substituta proizvoda ili će čak napraviti proizvod sami.

Kriva potražnje je prikazana na istom grafikonu kao i kriva ponude. Teoretski, tačka gdje se kriva ponude i kriva tražnje presijecaju trebala bi odražavati tržišnu cijenu proizvoda. Da bi ova teorija bila primjenjiva, mnogi uslovi moraju biti ispunjeni.

Prvi uslov, kupac mora biti u mogućnosti da proizvod nabavi od više od jednog ponuđača. Ako postoji samo jedan ponuđač, onda ne bi postojala konkurencija i kupac bi bio prisiljen platiti cijenu koju ponuđač odredi. Cijene su mnogo više kada nema efektivne konkurencije. Pojam monopol označava tržište na kojem postoji samo jedan ponuđač. Ologopol je tržište gdje se javlja nekoliko ponuđača nekog proizvoda, od kojih svaki ima značajan udio u ukupnoj ponudi. Pojam oligopola je rezervisan za tržište gdje postoji mala konkurencija. Neke djelatnosti u kojima posluje samo nekoliko ponuđača su veoma konkurentne. Na mnogim tržištima cijena Coca-Cole i Pepsija je niža od cijene vode zbog njihovog stalnog cjenovnog nadmetanja.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------

www.maturskiradovi.net

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!